Atbildes, kuras tu meklē

PALĪGS DARBAM AR LETONIKA.LV

21. gadsimtā vislielākā vērtība ir iespēja ātri un precīzi saņemt nepieciešamo informāciju. Tieši to studentiem, skolēniem, pasniedzējiem un interesentiem piedāvā Tildes letonika.lv: no uzticamiem avotiem apkopotu informāciju latviešu valodā par Latviju, tās vēsturi, valodu un kultūru.

Portāls letonika.lv šobrīd piedāvā meklēt un strādāt ar informāciju, kas atrodama 10 enciklopēdiskos resursos, vārdnīcās 10 tulkošanas virzienos, izmantot attēlu, audio un video arhīva materiālus.

Meklētājs radīts darbam tieši latviešu valodā, tādēļ nepieciešamo ātri un ērti var atrast arī dažādos interneta resursos. Tas ir, vienu reizi ievadot meklēšanas pieprasījumu, letonika.lv to meklē gan savos resursos (enciklopēdijās, vārdnīcās, attēlos un katalogos), gan internetā.

Letonika.lv, sadarbojoties ar autoriem un iesaistoties dažādos projektos, elektroniski apkopo gan jau publicētos materiālus, gan tādus, kas citos avotos iepriekš nav bijuši pieejami, tā radot vienu no apjomīgākajām un kvalitatīvākajām digitālās informācijas krātuvēm Latvijā.

Kā strādāt ar letonika.lv

Kad esat saņēmis lietotājvārdu un paroli (skat. sadaļu Abonēšana), jāpieslēdzas sistēmai.

Lodziņā Lietotājs jāieraksta piešķirtais lietotājvārds, lodziņā Parole – piešķirtā parole (abonējot ar SMS, tiek piešķirts tikai lietotājvārds, parole nav nepieciešama), un jānoklikšķina Pieslēgties. Ja vēlaties, lai nākamreiz šis dators Jūsu vārdu un paroli ‘atceras’, ir jāiezīmē lodziņš Atcerēties.


Sekmīgi pieslēdzoties, letonika.lv parāda jūsu lietotājvārdu un cik ilgi konts ir derīgs.


Lai atrastu nepieciešamo informāciju resursos, meklējamais vārds jāieraksta meklēšanas lodziņā un jānoklikšķina uz lupiņas blakus meklēšanas lodziņam vai jānospiež Enter.

Piemēram, meklējot informāciju par komponistu Vītolu, lodziņā jāieraksta meklējamais vārds:Uzklikšķinot uz cilnēm, tiek parādīti meklēšanas rezultāti attiecīgi enciklopēdijās, vārdnīcās, multividē, internetā, un valodas analīzes rezultāti. Piemērā redzams, ka Enciklopēdiju grupā par meklēto tēmu ir atrasti 64 ieraksti Latvijas Enciklopēdiskajā vārdnīcā, 5 ieraksti Latvijas vēstures enciklopēdijā utt., bet, piemēram, Vērtspapīru darījumu vārdnīcā pieprasītās informācijas nav.


Redzams, ka kopā Enciklopēdiju grupā ir atrasti 155 rezultāti, kas atbilst meklētajam vārdam ‘Vītols’. Varam pamēģināt sašaurināt rezultātu kopu, veicot meklēšanu pēc precīzākas frāzes ‘Jāzeps Vītols’. Tagad redzam, ka Enciklopēdiju grupā ir atrasts 21 precīzāks rezultāts.


Noklikšķinot kreisajā malā uz konkrēta resursa nosaukuma (piemērā Latvijas vēstures enciklopēdija), iespējams ‘ieiet’ šinī resursā, veikt meklēšanu tikai tajā un ‘staigāt’ pa šī resursa šķirkļu sarakstu un lasīt šķirkļus.


Noklikšķinot uz cilnes Multivide, letonika.lv piedāvās 10 attēlus, vienu video un 4 audio ierakstus. Ne visi tie ir par komponistu Jāzepu Vītolu, bet atrasto ierakstu nav daudz, tie ir viegli pārskatāmi un vajadzīgie ātri atlasāmi, tāpēc precīzākus meklēšanas kritērijus šoreiz var neuzdot.


Kad apzināti letonika.lv resursi un nepieciešams meklējumus turpināt, jānospiež cilne Internets. Meklētājs parāda atrastos resursus internetā: 1 rezultātu Latvijas interneta katalogā un 1038 rezultātus Latvijas Internetā.


Cilnē Valoda var noskaidrot meklējamā vārda vārdšķiru un uzzināt, kādas ir tā locījuma formas, kā arī ielūkoties Sinonīmu vārdnīcā un Valodas uzziņās.Veiksmi darbā!