Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt
Iepazīsti Jaunpiebalgas novadu!

Jaunpiebalgas Svētā Toma evaņģēliski luteriskā baznīca

Vidzemes reģions, Jaunpiebalgas pagasts, Gaujas iela 23

2009.gadā tika nodibināts Jaunpiebalgas Sv. Toma baznīcas atbalsta fonds, kura priekšsēdētājs ir Tālavs Jundzis. Regulāri notiek sakopšanas talkas, koncerti.
2008.gadā tiek uzsākts ērģeļu restaurācijas projekts.
2004.gadā Jaunpiebalgas baznīca atzīmēja savu 200. gadadienu. Šajā svētku reizē dievnams tika nodēvēts Svētā Toma vārdā.
2002.gada 10.novembrī sākas dievnama un K. Zāles pieminekļa izgaismošana.
2002.gadā tiek iesvētītas svētdienas skolas telpas.
1999.gadā aizsākās Rudens koncertu tradīcija, kuri veltīti komponistam Emīlam Dārziņam.

Jaunpiebalgas evaņģēliski luteriskā baznīca celta pēc arhitekta Matiasa fon Holsta (1839-1905) projekta un tika iesvētīta 1804.gada 4. jūlijā. Tās celtniecība noritējusi no 1801.gada – 1804.gadam, pēc tam dievnams pārbūvēts un paplašināts. Baznīcā ir 800 sēdvietas, tās altāris un kancele griezti ozolkokā. Altāra gleznā varam skatīt krustā sisto Kristu. Ērģeles būvējusi vācu firma „G. J. Šteinmeijers"1914. gadā. Baznīcas zvans liets 1895.gadā.
Jaunpiebalgas baznīcā kalpojuši vairāki izcili mācītāji. Daudzu izcilu radošo personību garīgās pasaules veidošanā liela nozīme bijusi Jaunpiebalgas baznīcai. Te ērģeļspēli mācījies komponists Emīls Dārziņš.


Stāsts par baznīcas ērģelēm Jaunpiebalgā
Jaunpiebalgā bijusi uzbūvēta baznīca, kuras celšanai apkārtējie ļaudis nesuši pienu, kur mīcīt kaļķus. Pēc lielām grūtībām nu baznīca bijusi, bet nebijis ērģeļu. Vietējās muižas kungs gribējis uzbūvēt sevišķi brīnišķīgas ērģeles, kuras pašas no sevis spēlē, bet nevarējis atrast šim uzdevumam piemērotu meistaru. Atsaucis kādu no Vidzemes. Tas nu uzbūvējis tiešām brīnišķīgas ērģeles, kuras vajadzīgā laikā pašas no sevis spēlējušas. Muižas kungs nu gribējis, lai šis meistars vairs Latvijā neuzbūvē nevienas tādas ērģeles. Viņš meistaram labi samaksājis un noliedzis Latvijā uzturēties. Meistaram ļoti negribējies atstāt iemīļoto apkārtni, bet neko nevarējis darīt, aizgājis. Vēl reiz atvadījies no sava darba un aizgājis. No tā laika vairs ērģeles pašas no sevis neskan.

Apskates objekts iekļauts TAKĀ:Iepazīsti Jaunpiebalgas novadu!

Objekta iesniedzējs: Baiba Logina, Vēsma Johansone, Irene Prīse, Juris Pīčs.
Latvijas kultūrvides TAKAS kurators Vidzemes reģionā: Gunta Romanovska