Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt
Iepazīsti Jaunpiebalgas novadu!

Jaunpiebalgas kapsēta

Vidzemes reģions, Jaunpiebalgas pagasts, Kapsēta atrodas netālu no Jaunpiebalgas novada centra: jādodas pa Em.Dārziņa ielu uz Cesvaines pusi un jānogriežas pa kreisi Klusajā ielā

Laika gaitā kapsētas mūris, kurš apjož 10 ha lielo veco kapu teritoriju, ir ļoti bojāts, tāpēc Jaunpiebalgas novada dome 2008.gadā uzsāka tā atjaunošanu. Darbs norit vairākās kārtās un tiek vākti ziedojumi.

Jaunpiebalgas kapi ir vieni no vecākajiem visā Latvijā. Apbedījumi sākti ap 1710.gadu. Kapsētā atdusas daudzi cilvēki, kuri savu dzīvi veltījuši Latvijai: mākslinieks Kārlis Miesnieks, tulkotājs Augusts Ģiezens, dzejnieks Pēteris Ceriņš, LKO kavalieri Pēteris Cīpurs un Pēteris Tabiņs, viens no pirmajiem profesionālajiem fotogrāfiem Artūrs Dulbe, skolotājs un dzejnieks Ceriņu Pēteris, Valmieras teātra režisors Antons Titāns, dzejnieka Jāņa Sudrabkalna, komponista Emīla Dārziņa, aktiera Jāņa Paukštello radinieki, dramaturgs Jānis Jēps-Baldzēns u.c.Kapsētas žogs sākts celt 19.gs. otrajā pusē. Tā visvecākā daļa atrodas ZR pie kapu mājas. Mūris tika veidots talkas kārtībā un darbs ildzis daudzu gadu garumā- līdz 20.gs. sākumam. Žogu mūrējušu vietējie meistari no laukakmeņiem un kaļķa javas, bez cementa. Tā kopējais garums ir 1307 metri.

„Apbrīnojami, ka mūsu senči ar bomjiem un lāpstām izlauzuši no zemes ap 2 tūkstoši km laukakmeņu, tās pārveduši no tuvākas un tālākas apkārtnes ar ragavām un kokasu vāģiem, tos pārcilājuši mūrējot žogu…”, tā 1997.gadā vietējā laikrakstā „Avīze Piebaldzēniem” rakstīja nu jau aizsaulē mītošais arhitekts un leģionārs Hermanis Pakulis.

Apskates objekts iekļauts TAKĀ:Iepazīsti Jaunpiebalgas novadu!


Objekta iesniedzējs: Baiba Logina, Vēsma Johansone, Irene Prīse, Juris Pīčs

Latvijas kultūrvides TAKAS kurators Vidzemes reģionā: Gunta Romanovska