Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt
Lazdukalna pagasta kultūrvēsturiskie pavedieni

Slavītu senkapi

Latgales reģions, Lazdukalna pagasts, 5. smilšu uzkalns apaudzis ar priedēm un bērziem, 2 km no šosejas Rēzekne- Gulbene

Mūsdienās šos kapus reti kurš dēvē par senkapiem, jo reti kāds zin to vēsturi un attīstības gaitu. Visiem „vietējiem slavītiešiem” šī vieta ir pazīstama kā Slaveitu kopi. Ik gadu šeit notiek kapusvētki (parasti pirms Jāņiem) un svecīšu vakars (oktobra mēneša pēdējā sestdienā).

Senatnē:
Senatnē svecīšu vakari šajos kapos nemaz nenotika, svecīšu vakari kā tradīcija notiek tikai no 2006.gada. Arī kapusvētki parasti tika svinēti augusta pirmajā svētdienā. Iet laiks un mainās tradīcijas Pirms pāris gadiem kapusvētkos parasti tika izpušķota kapsēta ar bērziem, ziedu pušķiem, tika attēlots krusta ceļš.

Stāsts par Slavītu senkapiem:

Šie kapi tika izraudzīti, jo tie saistās ar projekta dalībnieces Evitas Silajānes dzimtu - tur ir apglabāti vairāki Silajāņu dzimtas iepriekšējo paaudžu pārstāvji. Savītu kapsēta atrodas ap 2 m augstā, ar priedēm apaugušā dienvidu – ziemeļu virzienā orientētā kalniņā. Interesanti, ka baznīckunga runas vieta – kancele - ir piekļāvusies vecai priedei. Ap kapsētu atrodas lēzena, purvaina zemiene. Gar kalna rietumu malu ved ceļš uz Osas ciemu.

Apskates objekts iekļauts TAKĀ: Lazdukalna pagasta kultūrvēsturiskie pavedieni

Objekta iesniedzējs: Ieva Useniece, Evita Silajāne

Latvijas kultūrvides TAKAS kurators Latgales reģionā: Valda Čakša