Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt
Rogāļu gravas septiņi brīnumi

Rogaļu gravas dižakmens ar informatīvo stendu

Latgales reģions, Kūku pagasts, 5. km pa labi Daugavpils šoseja, norāde – Rogāļu dižakmens 1km.

Kūku pagasta teritorijā atrodas arī ģeoloģisks un ģeomorfoloģisksks dabas piemineklis „Rogaļu akmens”, kas tiek aizsargāts kopš 1977.gada.

Piemineklis atrodas saimniecības „Lazdugravas teritorijā”, Daugavas labajā krastā, Rogaļu gravā starp „Rogaļu” un „Auzānu” mājām, 50 m no strauta ietekas Daugavā. Pieminekļa garums ir 6,5 m, platums – 4,6 m, augstums, 3,7 m, apkārtmērs –18,5 m, tilpums ~ 40 m3.
Akmenim ap 4 m garš atlūznis – 20-jos gados no akmens atskaldīti vairāki lieli gabali.Atrodas upes ielejā - erozijas reljefa formā. Sarkanbrūns mikroklīna granīts no rapakivi granītu grupas. Pamatmasu veido granīta paveids - viborgīts. Akmens sastāvs norāda, ka ledājs to atgādājis no Karēlijas zemes šauruma. Šādus akmeņus, kuru sastāvs ļauj

noteikt to cilmes vietu, sauc par vadakmeņiem. Uz akmeni izveidota ainaviska tūristu taka,pateicoties zīmēm tas viegli atrodams. Apkārtējā teritorija ar 2003. gada pagasta padomes lēmumu nr.2 § 13. ir noteikta kā vietējas nozīmes dabas parks, kura aizsardzībai piemēroti „Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi.


Dižakmens ir republikas nozīmes aizsargājams objekts, tas ir iemīļots tūristu apskates objekts. Dabas veidojums.

Stāsts par Rogaļu gravas dižakemeni:
Pērkons ar Laimupriecājas par tīro Daugavas ūdentiņu. Velnslasījispa laukakmenim un apmētājis mīlniekus. Šoreiz Pērkons sadusmojās ne pa jokam. Ieniris Daugava dzelmē, zibeņu zibeņi pavadījuši. Aprimusi Daugava. Viss kluss. Tomēr pēc brītiņa Velns pamanījis satracinātā Pērkona nikno seju. Lielajās plaukstās Pērkons no daudzajiem dzelmē atrastajiem akmeņiem izveidojis vienu lielu un metis ar to Velnam. Visu nostāstu uzzināsiet apmeklējot Rogāļus!

Meklējiet, kur paslēpta Dižakmens rašanās teika!
,,Dieva acs,, uz dižakmeņa redz visas klimata izmaiņas un savlaicīgi ziņo dižakmenim. Akmens pat apaug ar sūnām, kuras talkas laikā daļēji tika notīrītas. Uz dižakmeņa ir laba akustika un labi skan ciemiņu dziedātās dziesmas.

Apskates objekts iekļauts TAKĀ: Rogāļu (arī Rogaļu) gravas 7 brīnumi

Objekta iesniedzējs: Vizma Lejiņa

Latvijas kultūrvides TAKAS kurators Latgales reģionā: Valda Čakša