Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt
Baļotes ezers

Sūnu ezers

Latgales reģions, Kūku pagasts, Sūnu ezers

Ar Kūku pašvaldības, biedrības Baļoteatbalstu iespiests buklets, Baļotes un Sūnu ezeru apkārtne!’’1. izdevums no cikla „Iepazīsti Krustpils novadu!”. Veikti pārgājieni apkārt Baļotes ezeram aizsargjoslas līmenī, jo ezera krasti pieder daudziem īpašniekiem. Savākts vēsturiskais materiāls, teikas, nostāsti u.c. Sūnu ezera krastā atrodas valsts nozīmes dabas piemineklis - Ribākusenkapi.

Atrašanās vieta: Kūku pagasta ziemeļaustrumu daļā. Ezers atrodas paugura ieplakā, apmēram 1km. Attālumā no Sūnu skolas.

Platība, dziļums: 3.0 ha, ezera dziļums vidū 21 metrs.

Krasta līnija: Ovāla.

Augu, dzīvnieku valsts: ezerā aug niedres un ūdensrozes, bet krastos - kārkli, bērzi un avenāji.

Beznoteku ezers: neliels, atrodas dziļā ieplakā, viegli nolaižas ūdens.

Ekoloģija: agrāk Sūnu ezers bija ļoti tīrs, bet tagad tas ir piesārņots. Ezeram ir daudz peldvietu, bet iecienītākās ir ezera kreisajā pusē.

Senatnē:
Skolotājs Kārlis Spodris norādījis vietu pie ezera un teicis, ka te būs skola, kuru 1920. gadā arī atklāja Sūnu mājās. 1812.gadā, Napoleona armija bargajā ziemā bēgot no krievu armijas, kāds franču bagātnieks, braucot ar savu karieti pāri Sūnu ezeram esot iegāzis ezerā ratus ar naudas lādi (15km no Kreicburgas). 30-tajos gados sāka meklēt naudu. Pie Cetkovu mājām ir viegli nolaižams ūdens uz Baļotes ezers, bet viens zemnieks tam nepiekritis.1962.gadā, kad Blumbergu mājās svinētas kāzas, Sūnu ezerā noslīcis cilvēks. Daugavpils akvalangisti, meklējot viņu, uzdūrušies kādai lādei, bet neko neatraduši.Līdz 1940.gadam Sūnu ezers piederējis 12. īpašniekam. Tagad ezera saimnieki ir Valdis Krastiņš, Vilma Žilvinska, Nadežda, Zujevska, Normunds Putāns. 1967.gada ziemā ledū tika dzīti pāļiun skolotāja Āboliņa vadībā tika uzbūvētas laipas lekšanai ezerā. Taču, Izglītības nodaļas vadītājs J.Bairs aizliedza šo darbību. Darbus turpināja vasarā. Izveidoja plostu un peldētava tika pabeigta. Notika republikas metāla pontonu tiltiņš.

Apskates objekts iekļauts TAKĀ
: Baļotes un Sūnu ezeru apkārtne

Takas pieteicējs: Vizma Lejiņa, Krustpils novada Kūku pagasta Novada izpētes centra , SLB Mežābele, Jēkabpils BJC mazpulka „Skudru pūznis” vadītāja.

Darba grupa:Latvijas kultūrvides TAKAS kurators Latgales reģionā: Valda Čakša.