Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt
Hoftenbergas muižas parka taka

Hoftenbergas muižas ēka

Latgales reģions, Naujenes pagasts, Kraujas ciems

No Hoftenbergas muižas ēkas ir palikušas tikai sienas. Tā kā ēka nav pašvaldības īpašums, tā ilgus gadus bija neapsaimniekota, ik pa laikam ciešot no pusaudžu nežēlīgajām izklaidēm un drūpot nokrišņu iespaidā. Par nožēlu, īpašnieki (brāļi Velkmes) nav darījuši neko, lai ēku restaurētu, ne arī devuši tādu iespēju citiem. Ēka divas reizes dega 1997. un 2002.gada 21.decembrī. Pēc pirmā ugunsgrēkasaimnieks nedaudz sarosījās un ar vietējās firmas "Meliors" palīdzību atjaunoja jumtu. Tika aiznagloti arī visi logi un durvis, taču to visu ar laiku atkal noplēsa, jo ēku neviens nepieskatīja.

Jānis Bružiks stāsta, ka neīstenota palika arī iecere bijušajā Hoftenbergas parka muižas ēkāizveidot “Daugavas loku “ dabas parka biroju un nelielu viesnīcu, jo atradās ēkas likumīgie mantinieki un tagad no tās palikušas vien drupas. (I. Baranovska)

Senatnē:Kraujas ciems sāka veidoties četrdesmitajos gados. Pirmās viensētas Kraujā gar Daugavpils – Krāslavas šoseju, tika uzceltas jau pēc Otrā pasaules kara.Jāatzīmē, kā Krauja, kā nozīmīgs centrs veidojās jau kopš 20.gs. sākuma, jo šajā laikā Daugavas krastā atradās „Hoftenbergas muiža”, kura piederēja Šahno dzimtas pārstāvim Marianam. Bet Pirmais Pasaules kara sākums pamaisīja pabeigt „Hoftenbergasmuižas kungu mājas ” celtniecību, iekštelpu apdare netika pabeigta. Ar 1923.gadu muiža pārgāja Bogdāna Šahno īpašumā, kurš nespēja uzturēt lielo saimniecību, paralēli viņam jau piederošai Juzefovas muižai. Tāpēc „Hoftenbergasmuiža ” ar apkārt esošo parku , tika pārdoti. Laika gaitā nepabeigta ēka tika nojaukta. Muižas telpas tika izmantotas dažādām vajadzībām. 1935. gados šo teritoriju pārņēma savā īpašumā Juris Velkme. Tagad muižas ēka un zeme pieder brāļiem Velkmēm noAmerikas, kuri to mantojuši no sava tēva. Jāpiebilst, ka brāļiem Velkmēm pieder arī apmēram 14 ha zemes Kraujas ciemā.

Pēc Otrā pasaules kara pirmie Kraujā apmetās Krīvānu un Lāču sādžas iedzīvotāji, kuri bija spiesti atstāt savu dzīvesvietu sakarā ar uzsākto lidlauka būvēšanu Locikos. No muižas ēkām līdz mūsdienām palika tikai 1 ēka. Ko mēs pazīstam, kā veco MTS kantori (1947.g.- 1957.g.), Lāču 7. gadīgā skola no 1957.-1959.gadam, no 1959.-1970. tur bija dzīvokļi un veikals un Naujenes lauku ambulanceno 1970.17.01. līdz 1991.gadam. (Ņ. Groza)

Apskates objekts iekļauts TAKĀ: Hoftenbergas muižas parka taka

Objekta iesniedzējs: Diāna Čiževska

Latvijas kultūrvides TAKAS kurators Latgales reģionā: Ilona Skorodihina