Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt
Kino karte

Āraišu baznīca - Rīgas kinostudijas m/f "Mērnieku laiki" - filmēšanas vieta

Vidzemes reģions, Drabešu pagasts, Āraišu baznīca

Gads: 1968
Ilgums: 71 min
Režisors: Voldemārs Pūce
Operators: Jānis Briedis
Scenārija autors: Jānis Kalniņš

Lomās: Vija Artmane, Gunārs Cilinskis, Eduards Pāvuls, Elza Radziņa, Pēteris Cepurnieks, Alfreds Jaunušans, Kārlis Sebris, Pēteris Pētersons, Artūrs Dimiters, Harijs Liepiņš.

Romānu "Mērnieku laiki" brāļi Reinis un Matīss Kaudzītes sarakstīja 19. gadsimta nogalē – 1879. gadā. Romāna pirmais ekrāna variants uzņemts pēc gandrīz simts gadiem – 1968. gadā. Teātris gan šim romānam pievērsies jau krietni agrāk.Brāļi Kaudzītes savā laikā, rādot zemes dalīšanas izraisītās aktivitātes, savākuši krāšņā buķetē visai spilgtus tipus, kas raksturo tā laika notikumus un sabiedrību. Patiesībā abi aizvadītie gadsimti rādījuši ne jau tikai tolaiku tikumus un notikumus... Režisoram un izvēlētajiem aktieriem arī filmā izdevies precīzi atveidot tēlus, kas apliecina galvenās cilvēciskās īpašības un dzīves pozīciju. Ne velti daudzi romāna varoņu vārdi - Ķencis, Prātnieks, Oļiņiete, Pietuka Krustiņš, Švauksts un citi kļuvuši par sugas vārdiem, par apzīmējumu liekulībai, mantkārībai, plātīgamtautiskumam. Kurš vairāk sagrābs, kurš tiks pie lielāka kumosaparedzamo pārmaiņu laikā… Kurš pārkliegs citus,savu patiesību sludinot…Bet - no tās pašas dzīves ir arī Liena un Kaspars, viņu traģiskā mīlestība. (1)

Filmēšana sākas 1968.gada aprīlī Āraišos ar gadatirgus skatu, kurā piedalās ap 300 masu skatu dalībnieku – Cēsu Tautas teātra aktieri. (2)

Apskates objekts iekļauts TAKĀ:Kino karte

Objekta iesniedzējs:Linda Grundmane, Rasma Torne
Latvijas kultūrvides TAKAS kurators Vidzemes reģionā:Gunta Romanovska

Izmantotā literatūra:

  1. Matīsa Kristīne, „Vecās labās ... Latviešu kino klasikas 50 spožākās pērles” Atēna, 2005, 502 lpp., ISBN 9984-34-142-9

Skatīt arī: