Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt
Velo Liepāja

Ērmriteņi

Kurzemes reģions, Liepāja, Vites iela 10-4

Pavisam ērmīgi velosipēdi; freakbikes (frīkbaiks)

Ērmritenis ir neparasta izskata braucamrīks. Domājot par to jēgu, gribas teikt, ka galvenā funkcija ir– padarīt redzamus velobraucējus vai vismaz likt aizdomāties par tiem. Viena no spilgtām frīkbaiku braucēju frāzēm – sargies auto!

Ērmriteņu jeb frīkbaiku (no angļu val. freakbike) kustība ir izplatīta visā pasaulē.Jau 1940. gadā žurnālā Popular Science ir raksts par kādu avīžzēnu, kurš uzkonstruējis īstu ērmriteni no veciem rāmjiem uz dzelzs caurulēm. Latvijā ērmriteņu kultūra plašākai auditorijai kļuva zināma ap 2006. gadu, kad Rīgas puiši savā garāžā sāka krāmēties ar dzelžiem. Drīz vien jau neparastie mākslas objekti parādījās Diena bez auto velo braucienos un citos videi draudzīgos pasākumos. Tā tapa Apokalipses jātnieki, iespējams, pirmie frīkbaiku braucēji.

Liepājā ērmriteņi tā skaļi un visiem redzami iebrauca 2011. gada pavasarī, kad pēc projekta Boltik Bik, tā laikā izveidotie ērmriteņi devās savdabīgā parādē Liepājas ielās. Šobrīd ērmriteņu saimnieku skaits Liepājā ir pieaudzis. Parādījušies arītādi ļaudis, kuri paši negrib ķīlēt savu riteni, bet par visu cenu grib iegūt kādu jauku ērmriteni – pirmie ērmriteņu zagļi. Lai nu ko, bet zagt ērmriteni ir bezgala muļķīgi, nepietiks to tikai pārkrāsot, lai neviens neatpazītu. Savukārt pārkausēšanai to zagt nav vērts, jo biedrības Radi vidi pats aktīvisti ir izveidojuši pašapkalpošanās velo darbnīcu Radi velo pats, kur jebkurš var izveidot savu ērmriteni.

Apskates objekts iekļauts TAKĀ: Velo Liepāja

Objekta iesniedzējs: Ieva Ignatova

Latvijas kultūrvides TAKAS projekta koordinators Kurzemes reģionā: Ieva Ignatova