Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt

Gleznotāja Jāņa Kugas māja

Vidzemes reģions, Ikšķile, Jāņa Kugas iela 11

Gleznotāja un scenogrāfa Jāņa Kugas mājas ēka tapusi pēc mākslinieka paša izstrādāta projekta. 1989. gada 2. jūlijā pie nama atklāja piemiņas plāksni, kas ir LMA Tēlniecības nodaļas dāvana akadēmijas ilggadējam rektoram. Ēka apskatāma tikai no ārpuses.

Senatnē:

Gleznotājs Jānis Kuga- latviešu scenogrāfijas pamatlicējs. Dzimis 1878. gada 12. decembrī Ikšķiles novadā.

Kuga atstājis dziļu iespaidu uz latviešu teātra scenogrāfijas attīstību. Viņš darinājis monumentāli krāšņu skatuves ietērpu daudzām lugām un uzvedumiem, parādot dziļas zināšanas par iestudējumu laikmeta kultūru, arhitektūru rūpīgi pētījis seno Latviešu dzīvojamo ēku konstrukcijas, lai varētu veiksmīgi to pielietot pēc vajadzības skatuves ietērpam.
Darinājis altārgleznu Ikšķiles baznīcai, griestu gleznojumus Rīgas pilij. Gleznojis ainavas, portretus (A. Austriņš, A. Dombrovskis), klusās dabas.
Saņēmis Latvijas Kultūras fonda prēmijas (1924., 1925., Grand Prix Parīzē (1939).
Kad Ikšķile sāka augt un attīstīties, 1929. gada oktobrī ikšķilieši nodibināja Labierīcības biedrību, kuras pirmais un vienīgais priekšsēdētājs bija Jānis Kuga. Biedrības mērķis bija izveidot Ikšķili par modernu un labiekārtotu ciemu. Lai rastu līdzekļus, popularizētu Daugavas skaistumu, vēsturiskās vietas un dabas pieminekļus, biedrība nolēma ar 1931. gada 5. jūliju rīkot katru gadu Ikšķilē Daugavas svētkus. Katru vasaru jūlija pirmajā svētdienā pie Daugavas, Ozoliņu parkā uz nelielas estrādes uzstājās Latvijā pazīstami rakstnieki, dzejnieki, operas solisti, aktieri, pašmāju un viesu kori. Pēc koncerta notika dejas un atrakcijas. Daudz kas tika paveikts – ierīkots sporta laukums, noīrēts zemes gabals no Rīgas pilsētas, kur nākotnē ierīkot parku, peldētavai pie Ozoliņa parka izveidots cementēts ceļš ar soliņiem, trepēm un noeju uz Daugavu, tika paredzēta skatuves paaugstinājuma būvēšana.

Jānis Kuga nomira 1969. gada 24. novembrī Kanādā, kur viņš pašā mūža nogalē bija pārcēlies dzīvot pie bērniem. Viņš apglabāts Toronto kapsētā latviešu nodalījumā.

Objektu iesūtīja: Nika Frīdberga- Pumpuriņa, Ogres un Ikšķiles tūrisma attīstības aģentūra

TAKA: Laipni lūgti Ikšķilē