Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt

TAKA: Mītiskais loks Gaujas senlejā

Vidzemes reģions, Sigulda,

Nesteidzīgas pastaigas baudītājiem mītiskais loks atklās ievērojamākās skatu vietas, smilšakmens iežu atsegumus un Gaujas vecupes tecējuma vietu, ļaujot iepazīt tuvāk dabas krāšņumu un tās vērtības.

Kā pirmais apskates objekts skatam atklājas bobsleja un kamaniņu trase „Sigulda”. Ievērības cienīgs fakts, ka bobsleja tradīcijas Siguldā aizsākušās 19. gadsimta beigās, kņazam Nikolajam Kropotkinam savā muižā izbūvējot 900 m garu ledus ceļu – sauktu par Bobsleja kalnu, kas tolaik bijis zināms arī ārzemēs. Mūsdienu bobsleja un kamaniņu trase celta 1986.gadā. Tieši šī trase ir viena no retajām pasaulē, kuras apskate ir atvērta jebkuram interesentam. Sestā stāva līmenī apmeklētājiem paveras platforma lieliskam skatam uz visu trasi no finiša līdz startam, kā arī uz Gaujas senlejas gleznaino ainavu.

Savukārt Ķeizrakrēls un Ķeizarskats ir ievērojamas Gaujas senlejas skatu vietas, speciāli iekārtotas par godu cara Aleksandra II vizītei Siguldā 19.gadsimta otrajā pusē. No skatu vietām paveras klasiska ainava uz Gauju un Turaidas pili.

Dodoties lejup pa Beitens krauju, nonākiet pie Velnalas klintīm, kas ir Gaujas senielejas pēdējā varenākā klinšu siena - 250m gara un 15m augsta. 8m virs ūdens līmeņa klintī izveidojusies Velna ala - sena kulta vieta. Aizsargājams ģeoloģisks objekts.

Līdzās Velnalas klintīm 1979.gadā uzbūvēts kājnieku tilts pār Gauju ar mērķi izveidot apļveida maršrutu Gaujas senlejas apmeklētājiem. No tilta paveras gleznains skats uz Velna alas klintīm un Gauju.

Vienīgais gaisa trošu ceļš Baltijas valstīs, atklāts 1969.gadā. Trases garums no Siguldas līdz Krimuldai ir 1020m, augstums virs Gaujas – 42 m.

Senatnē:

Ja pastāvētu iespēja pēkšņi pagriezt laiku atpakaļ un nonākt Siguldā 19.gadsimta pirmajā pusē, tad tur, kur tagad paceļas daudzstāvu nami, eleganti veikali un kafejnīcas, mūsu priekšā būtu necaurejami egļu meži un dumbrāji, smilšainas nogāzes un drēgnas tērces. Tomēr Siguldas centrālā daļa izveidojusies uz kādreizējās Siguldas pilsmuižas (Schloβ Segewold) zemēm 19.gadsimta sākumā.

Cauri Siguldai jau kopš seniem laikiem vedis Rīgas-Cēsu lielceļš. Gar tā malām ik pēc 5 – 15 km atradies krogs, kurā klaušu darbā nomocītie latviešu zemnieki bieži vien atstāja pēdējo grasi, taču tā loma nebija viennozīmīga. Krogs nozīmēja arī patvērumu un atpūtu pēc gara ceļa, tā bija sastapšanās un jaunāko ziņu apmaiņas vieta. Krogos nolasīja ķeizara rīkojumus, dažkārt svinēja zemnieku godības, tajos līga kalpus un zemnieku nemieru laikā apsprieda kopīgu rīcības plānu.

Satiksmes ceļi veda arī pāri Gaujai, kas veicināja pārceltuves iekārtošanu Siguldā 700 m augšpus tagadējā Gaujas tilta. Tā darbojās līdz pat 1937.gadam, kad tika atklāts tilts pār Gauju.

Skaistā Siguldas daba vilinājusi ceļotājus jau kopš seniem laikiem. 1889.gadā tiek atklāts Rīgas-Valkas dzelzceļa līnija, kas veicina Siguldas kā vasarnīcu centra izaugsmi. Līdz tam laikam tagadējās Siguldas pilsētas teritorijā, izņemot Siguldas muižu, bijušas tikai 5 ēkas, tai skaitā „Ķempītis” – vēstuļu pasts, kurš atradies tagadējās bobsleja un kamaniņu trases vietā. Pilsēta piedzīvo strauju uzplaukumu, Siguldas muižas īpašnieka kņazam Kropotkinam to attīstot par tūrisma un atpūtas pilsētu. Dzelzceļa stacijas tuvumā tiek uzcelta esošā viesnīca Sigulda (Hotel Segewold). Kņazi Kropotkini izpārdod muižai piederošo zemi ap staciju, kas veicina privātmāju un vasarnīcu būvniecību. Visas pirmās vasarnīcas bija koka, pēc tajā laikā parasto vasarnīcu tipa. Dažas vasarnīcas tika celtas pa 2 – 3 kopā, izveidojot vasarnīcu kolonijas.

Lai Sigulda kļūtu aizvien populārāka vasarnieku vidū, Siguldas muiža apmaksā reklāmas, ko izvieto Krievijas lielāko pilsētu laikrakstos un ceļvežos. Krievijas aprindu smalkākie ļaudis labprāt lauku pavada Siguldā. Pirms pirmā pasaules kara Siguldā ir 144 vasarnīcas. Vasarnieku izvadāšanai pa tuvāko apkārtni nodarbināti 42 ormaņi. Vietējie saimnieki un amatnieki savus ražojumus pārdod Siguldā, kur cenas, pateicoties zaļumniekiem, ir augstākas kā Rīgā. Gaujas senielejā tiek labiekārtotas pastaigu takas un skatu vietas, tostarp Ķeizarskats, no kura cars Aleksandrs II uzlūkojis Gaujas senieleju.

TAKĀ iekļauti 6 objekti:
1. Bobsleja un kamaniņu trase „Sigulda”
2. Ķeizarkrēsls un ķeizarskats
3. Velnalas klintis un ala
4. Kājnieku tilts
5. Gūtmaņa ala
6. Gaisa trošu ceļš

TAKU iesūtīja:Pašvaldības aģentūra „Siguldas tūrisma attīstības aģentūra”

Izmantotā literatūra:

  1. Kņazi Kropotkini un Sigulda. Siguldas novada dome, 2011.g.
  2. Sigulda. Novadmācība. Siguldas Valsts ģimnāzija, 2002.g.

Skatīt arī: