Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt

Siguldas Evaņģēliski Luteriskā baznīca

Vidzemes reģions, Sigulda, Baznīcas iela 2

Dievnams rakstos pirmoreiz minēts 1483. gadā kā Svētā Bērtuļa baznīca. Vēlākos gados draudzes aizbildņi bijuši kņazu Kropotkinu ģimene. Laikā no 1965.-1990.gadam Siguldas baznīca bija plašā apkaimē vienīgais atvērtais dievnams.

Staltais tornis ar gaili galā pieder Siguldas Evaņģēliski Luteriskajai baznīcai. Siguldas draudze dibināta jau tālajā 1225. gadā. Ir saglabājušās ziņas, ka gadu vēlāk pie Siguldas pils uzcelta arī pirmā baznīca. Nav gan ziņu par tās izskatu, taču minējumi ļauj domāt, ka tā varētu būt celta no koka. Mūra dievnams šai pašā vietā uzcelts cēlāk un rakstos pirmoreiz pieminēts 1483. gadā kā Svētā Bērtuļa baznīca.

Baznīca atvērta apmeklētājiem katru dienu no pulksten desmitiem rītā līdz pieciem pēcpusdienā – šeit apskatāma ekspozīcija par baznīcas vēsturi un mākslinieka Valda Atāla no pogām veidotās gleznas „Pogu mozaīkas”.

Senatnē:

Siguldas muižas īpašnieki – gan grāfu fon der Borhu, gan kņazu Kropotkinu ģimenes – bijuši Siguldas Evaņģēliski Luteriskās baznīcas aizbildņi. Sekojot tēva paraugam, kurš 1854.gadā sedzis baznīcas grīdas un ērģeļu remonta izdevumus, arī Olga Kropotkina savas dzīves laikā atbalstījusi baznīcu un tās draudzi. Kaut arī pēc laulībām Olga Kropotkina pāriet pareizticībā, viņa turpina palīdzēt baznīcai, dāvinot vietējā meistara Cīruļa veidotu altārgleznu, kas līdz mūsdienām nav saglabājusies. Kopš 19.gadsimta otrās puses baznīcā atrodas grezni, no misiņa izgatavoti griestu lukturi – iespējams, arī tos baznīcai dāvinājusi Olga Kropotkina.

Pēc patroneses nāves draudze baznīcas altārtelpā uzstāda cilni, kuru no marmora darinājis tolaik slavens vācbaltu tēlnieks Augusts Folcs. Baznīcā atradies arī tās aizbildnes grāfienes Eleonoras fon der Borhas, Olgas Kropotkinas vecmāmiņas, cilnis. Abas piemiņas plāksnes glabājas Turaidas muzejrezervāta krājumā.

1930. gadā pēc arhitekta Konstantīna Pēkšēna projekta pabeidza jauna dzelzsbetona torņa būvi un 1936. gadā iesvētīja jauno altāri ar Jāņa Roberta Tilberga gleznu „Kristus Ģetzemenes dārzā”.

Padomju varas gados, laikā no 1965. līdz 1990. gadam Siguldas baznīca plašā apkaimē bija vienīgais darbojošais dievnams, ko izmantoja dažādu konfesiju ticīgie.

Stāsts par Siguldas luterāņu baznīcu:

Kad sākuši celt baznīcu, otrā rītā viss iepriekšējās dienas darbs bijis nopostīts. Tad nolēmuši iemūrēt to jaunavu, kura rītā pirmā atnākšot. No rīta pirmā atnākusi tuvumā dzīvojošā Anna. Bet Annai bijis brālis, kas māsu ļoti mīlējis. Brāli saukuši par Bērtuli. Tad Bērtulis licis, lai arī viņu iemūrējot. Viņi iemūrēti katrs savā kolonnā pie altāra. Tamdēļ Siguldā Annas dienā tur dievkalpojumu, bet Bērtuļos ir tirgus.
/M.Brakše 1937.g. Valkas Kalncempjos/