Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt

TAKA: Trīs piļu ceļš

Vidzemes reģions, Sigulda,


Taka savieno trīs Gaujas senielejas pilis – Siguldas pili, Krimuldas pili un Turaidas pili.
Pirmais, ko ceļotāji pamana, nonākuši pie Gaujas senielejas, ir varenie pagātnes liecinieki – trīs pilis, kuras atrodas lielgabala šāviena attālumā viena no otras – Siguldas pils, Turaidas pils un Krimuldas pils.

Ar tām saistītie notikumi stāsta par 13. gadsimta sākumu, kad, saduroties Rīgas bīskapa un Zobenbrāļu ordeņa interesēm, katrs Gaujas krasts nonāca citā valdījumā. Pilis ir pieredzējušas dažādus laikus un dažādus īpašniekus, teritoriju skāruši kari, kuros pilis vairākkārt nopostītas, bet pēc tiem atjaunotas. Katras pils kompleksam piemīt savs šarms un neatkārtojams raksturs. Livonijas ordeņa Siguldas pilī 2012. gadā pabeigta rekonstrukcija, radot apmeklētājiem iespēju pastaigāt pa pils mūriem, sajust viduslaiku auru un uzkāpt skatu tornī. Pilī sastaptie ordeņa brāļi – bruņinieki ļaus pielaikot autentisku bruņojumu un izmēģināt viduslaiku ieročus.Turaidas muzejrezervāts ir Latvijā apmeklētākais muzejs, kurā iespējams iepazīties ar ekspozīcijām par arheoloģijas, kultūras un mākslas vēsturi, kas stāsta par notikumiem vismaz tūkstoš gadu garumā. Krimuldas muižas kompleksā ir apskatāma muižas kādreizējo īpašnieku dzīvojamā māja, pārvaldnieka māja, ratnīca, Šveices māja un citas ēkas.
Siguldas, Turaidas un Krimuldas vēsturisko centru komplekss ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis.

Senatnē:
Tagadējā Siguldas teritorija ir apdzīvota jau sākot ar otro gadu tūkstoti pirms mūsu ēras. Pētījumi liecina, ka līdz pat 7. gadsimtam apkārtni apdzīvoja Gaujas zemgaļi, bet, sākot ar 11. gadsimtu, attīstījās lībiešu kultūra. Šajā laikā Gaujas krastu stāvākajās vietās tika uzceltas koka pilis un nocietinājumi. Situācija mainījās 13. gadsimtā, kad te ieradās vācu iebrucēji.Gaujas kreiso krastu kontrolējošie Zobenbrāļi laikā no 1204. Līdz 1209. gadam uzcēla Siguldas pili. Sākotnēji tā bijusi „castellum” tipa cietoksnis ar kapelu, vēlāk pārbūvēta par konventa tipa celtni. Pili nopostīja Ziemeļu kara laikā.Gaujas labajā krastā 1214. gadā uzbūvēja Turaidas pili, kas bija viena no Rīgas arhibīskapa rezidencēm. Krimuldas pils piederēja Rīgas Domkapitulam, tā bijusi mazākā no Gaujas senielejas pilīm.

Sākot ar 15. gadsimtu, pie viduslaiku mūra pilīm attīstījās muižas, tika uzcelta firstu Līvenu dzīvojamā ēka – Krimuldas pils un kņazu Kropotkinu Siguldas Jaunā pils. Turaidas muižas īpašnieku 19.gs. celtā dzīvojamā māja līdz mūsdienām nav saglabājusies.

TAKĀ ietilpst 7 objekti:
1. Turaidas muzejrezervāts
2. Siguldas Evaņģēliski Luteriskā baznīca
3. Livonijas ordeņa Siguldas pils
4. Siguldas Jaunā pils
5. Siguldas pils
5. Spieķu parks
6. Serpentīna ceļš
7. Krimuldas muižas pils
8. Krimuldas viduslaiku pils
9. Krimuldas muižas stallis
10. Krimuldas muižas pansijas ēka "Šveices māja"

TAKU iesūtīja:Pašvaldības aģentūra „Siguldas tūrisma attīstības aģentūra”

Izmantotā literatūra:

  1. Gulbe, M. (atbildīgā redaktore). Siguldas novada gadsimtu grāmata. Jumava, 2007.g.
  2. Kņazi Kropotkini un Sigulda. Siguldas novada dome, 2011.g.
  3. Turaidas vēsturiskais centrs. Ceļvedis. Turaidas muzejrezervāts, 2011.g.
  4. D.Bruģis. Krimuldas muiža. Izdevējs – Rehabilitācijas centrs „Krimulda”, 2007.g.

Skatīt arī: