Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt
Rīteri un tās mantojums

Rīteru muiža

Zemgales reģions, Klintaines pagasts, Rīteri

Pļaviņu novads ir pašvaldība, kurā ietilpst Pļaviņu pilsēta un trīs pagasti- Aiviekste, Klintaine, Vietalva.Klintaines pagastā atrodas divi ciemi- Stukmaņu ciems un Rīteru ciems. Stukmaņu ciemā, Rīgas- Daugavpils šosejas 116.km, atrodas Klintaines pagasta pārvaldes ēka „Kūlīši”. Rīteru ciemā, Rīgas- Daugavpils šosejas 110. kmRīteru gravas apkārtnē atradās Rīteru muiža. Kad Daugavu appludināja, daļa Rīteru muižas ēku tika nojauktas. Palika muižas klētis, laidars un putnu māja. Klētis tika izveidotas par dzīvojamām mājām, bet laidars par kolhoza kantori, klubu, ambulanci, ēdnīcu un bibliotēku.

Mūsdienās no kādreizējās muižas apbūves ir saglabājies ļoti maz. Muižas pamatu akmeņus var atrast. Diemžēl likvidējoties kolhoziem laidars palika tukšs.

Senatnē:
Par Rīteru muižas dibināšanas gadu tiek uzskatīts 1632. gads, kad pie Rīteru gravas Kokneses amtmanim Heinriham Grīteram tika uzdāvinātas vairākas zemnieku sētas. Rīteru muiža uzplauka ap 1685. gadu, kad tur valdīja Heinriha dēls Ernests Grīters. Vēlāk zviedri muižu reducēja, bet ap 1712. gadu Krievijas valdība Rīteru muižu piešķīra atpakaļ Grītera radiniekiem. Pēc neilga laika Grīteru radinieki muižu pārdeva M.H. fon Vilkenam no Vecbebriem, kas savukārt to pārdeva armijas štāba ārstam Niheiusam. No 1743. gada Rīteru muiža kļūst par Stukmaņu muižas pusmuižu, jo to nopirka tā laika Stukmaņu muižas īpašnieks Andreass fon Baijers (A.fon Baijers Stukmaņu muižas īpašnieks no 1733.-1780.).


Apskates objekts iekļauts TAKĀ
: Rīteri un tās mantojums

Objekta iesniedzējs: Alita Kluša

Latvijas kultūrvides TAKAS kurators Zemgales reģionā: Aelita Ramane