Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt
Medumu pagasta dārgumi

1. Pasaules kara frontes līnija Medumu mežā

Latgales reģions, Medumu pagasts, Medumu mežs

2000. gadā Krievu biedrība pie Daugavpils – Varšavas šosejas, vietā, kur 1915. gada rudenī nostabilizējās frontes līnija, uzstādīja piemiņas krustu, lai atgādinātu šodien dzīvojošajiem par Pirmā pasaules kara notikumiem.Vēl šodien var redzēt, ka bunkuri bija ierīkoti pie purva, paugura nogāzē, līkumotās tranšejas savienoja bunkurus. Apskatot Pirmā pasaules kara blindāžas, nevar nebrīnīties par to, cik labi tās ir saglabājušās. Tām jau ir gandrīz 100 gadu, bet ieejas un griestu balsti vēl ir saglabājušies labā stāvoklī.Netālu no bunkuriem atrodas vācu karavīru kapi. Kapu krusti liecina, ka kaujas bija ļoti smagas– gan 1915. gadā, gan 1917. gadā. Pēc Krievu biedrības ziņām, kaujās pie Dvinskas (Ilgas – Medumu – Kščevas sektorā) krievu armija zaudēja ap 30000, vācu – ap 3000 karavīru. Vācu 352. pulka, kas piedalījās kaujās pie Dvinskas, kapsēta atrodas Lietuvā, bet daudz vācu karavīru apbedījumu ir Medumu un Demenes pagastu teritorijā. Kopā Medumu teritorijā ir reģistrēti septiņi vācu karavīru kapi. Par krievu armijas zaudējumiem Latvijā liecina obeliski netālu no Medumiem gar Sanktpēterburgas – Varšavas maģistrāli un Krivinišķos. Medumu teritorijā ir reģistrēti trīs brāļu kapi, kur tika apglabāti kritušie krievu karavīri.Medumus aizstāvēja 12. Kaukāzas strēlnieku pulks. Pastāv versija, ka 1917. gadā Medumu apkārtnē, pie Zelta kalna, tika iznīcināts sieviešu nāves bataljons.

Bet cik kritušo karavīru vel guļ zemē? 2004. un 2006. gadā tika reģistrēti gadījumi, kad vietējie iedzīvotāji atrada Pirmā pasaules kara laika kritušo apbedījumus, kas pēc 90 gadiem tika oficiāli apglabāti. 2004.gada pavasarī pie Sventes ezera celtnieki atrada kritušā krievu armijas karavīra atliekas, bet 2006. gada vasarā pie Kščevas – Austrijas armijas karavīra atliekas. Bieži, apstrādājot zemi, var atrast ieroču atliekas.

Senatnē:

Vācu karaspēks no Viļņas – Kauņas puses sāka uzbrukumu Daugavpilij. Daugavpils virzienu aizstāvēja 5. Krievijas armija, kuru komandēja ģenerālis Pavels Pleve. 1915. gada vasarā krievu armijai bija grūtības ar munīciju. Vācieši uzbruka no Vileikas, Molodečenas, kā arī no rietumiem un virzās uz Dvinsku. Krievu armija bija spiesta atkāpties. 1915. gada 3. augustā dega Novoaleksandrovska (Zarasi). Daugavpils virzienā karadarbība notika Kščevas – Ilgas – Medumu apkārtnē. Gan vācu, gan krievu armija ierīkoja aizsargjoslu – izraka tranšejas, būvēja bunkurus. Vāciešiem bunkuri tika veidoti no cementa un ir saglabājušies pat līdz šodienai. Medumu mežam ir paugurains reljefs, un karavīri izmantoja paugurus kā aizsargu.Medumu teritoriju Pirmais pasaules karš skāra 1915. gada rudenī. Uzbrūkot Daugavpils virzienā, vācu daļas uz īsu laiku iekaroja Medumus, tika izvietotas Medumu muižā un apkārtējās mājās. Tad sekoja krievu un vācuarmiju pretuzbrukumi. Dienu un nakti vācu artilērija grāva visu, kas atradās pie frontes līnijas. Muiža pārvērtās drupās. Tikai liepu alejas un pagraba atliekas liecina par kādreizējo muižu. Civiliedzīvotāju daļa tika evakuēta uz Kauņas apkārtni. Daļa iedzīvotāju palika uz vietas, tomēr vairums devās bēgļos uz Krieviju. Pēc kara atgriežoties atpakaļ, viņi nepazina dzimtās vietas: viss sagrauts, aizaudzis ar krūmiem, apkārt lādiņu izrautās bedres un dzeloņstieples. Viss bija jāatjauno.

Spēku bija maz, traucēja karavīru nogurums un munīcijas trūkums. Augusta sākumā uz Dvinsku atsūtīja papildspēkus – 12. Kaukāzas strēlnieku pulku. Strēlnieki organizēja pretuzbrukumu un izdzina vācu karavīrus no muižas. Tā izveidojās frontes līnija, kas eksistēja līdz 1918. gadam.

Apskates objekts iekļauts TAKĀ: Medumu pagasta dārgumi

Objekta iesniedzējs: Miropija Petkune

Darba grupa:Medumu vidusskolas Vides draugu klubs

Latvijas kultūrvides TAKAS kurators Latgales reģionā: Ilona Skorodihina

Izmantotā literatūra:

  1. Skolas muzeja materiāli

Skatīt arī: