Atbildes, kuras tu meklē
Aleksandra vārti 19.gs. beigās

Kari un nemieri
Pilsētas un novadi


1899

Rīgas dumpis

Pirmais Rīgas strādnieku streiks. Sākās 1/13.V "Linu un džutas manufaktūrā" (dib. 1899; 777 strādnieki, no tiem 565 sievietes) sakarā ar apsolīto un neizmaksāto algas paaugstinājumu. Līdz 5/17.V streiks noritēja mierīgi, tad, pēc administrācijas pieprasījuma, streikotāju izklīdināšanai, uz fabriku tika atsūtīti 50 policisti un Vjazmas kājnieku pulka bataljona kareivji. Bruņotie vīri izdzina strādnieces no fabrikas un pavēlēja tām doties uz policijas iecirkni, kur saņemšot algu un pasi (9 cilv. tika arestēti).

Neapmierinātās streikotājas devās uz Rīgas pili sūdzēties gubernatoram. Aiz Gaisa tilta gājienu apturēja un sadzina Aleksandra dārzā. Dārza vārtus aizslēdza. Darba dienas beigās pie dārza sapulcējās ~1 tūkst. strādnieku no citām fabrikām (gk. vīrieši) un prasīja sievietes atbrīvot. Izcēlās sadursme, kurā kareivji nošāva un smagi ievainoja vairākus desmitus cilvēku; tuvcīņā ar neapbruņotajiem strādniekiem kareivji lietoja durkļus.

Par spīti asiņainajam slaktiņam, strādnieki neatstāja notikuma vietu. Policistiem palīgā tika atsūtīti vēl 1 tūkst. kareivju, pēc tam vēl 2 bataljoni kareivju. Karaspēkam izdevās sašķelt ļaužu pūli vairākās grupās un atspiest to no Aleksandra dārza.

Ziņa par varas iestāžu nežēlīgo izrēķināšanos ar strādniekiem izsauca jaunus streikus. 10.-12.V (pēc vecā stila 22.-24.V) Pārdaugavā streikoja 37 uzņēmumu strādnieki, kam pievienojās streikotāji arī Maskavas priekšpilsētas uzņēmumos un Krievu-Baltijas vagonu fabrikā (~9 tūkst. cilv.). Streikotāju galvenās prasības bija darba algas paaugstināšana, darba dienas saīsināšana, medicīniskās aprūpes uzlabošana un dažu ienīsto meistaru atlaišana.

15.V (pēc vecā stila 27.V) no Viļņas uz Rīgu nemieru apspiešanai tika atsūtītas 2 kazaku vienības. Pēdējais streiks beidzās 18.V (pēc vecā stila 30.V).

"Tildes Datorenciklopēdija Latvijas Vēsture" © Tilde, 1998-2012