Atbildes, kuras tu meklē
Objekti apkārtnē Meklēt
Kino karte

Līgatnes fabrika - Rīgas kinostudijas m/f "Aija" - filmēšanas vieta

Vidzemes reģions, Līgatne, Pilsoņu iela 1

Gads: 1987

Ilgums: 170 min
Režisors: Varis Brasla
Operators: Alvis Mengots
Scenārija autors: Alvis Lapiņš


Lomās: Zane Jančevska, Juris Žagars, Dita Krenberga, Antra Liedskalniņa, Valdemārs Zandbergs, Andris Bērziņš, Velta Līne, Dace Eversa

Filma veidota pēc Jāņa Jaunsudrabiņa triloģijas motīviem. Jānis, kas savulaik devies uz Rīgu laimi meklēt, atgriežas mājās, kur mīt viņa vecāki. Jānis jau sen mīl Aiju, tāpat kā Jāni klusi mīl kalpu meitene Ieva. Kad Jānis beidzot apprecas ar Aiju, viņš cer uz saskanīgu un laimīgu ģimenes dzīvi. Tomēr viņš viens ar savu centīgo darbu un godīgumu nespēj noturēt stabilu dzīvi, jo Aija pieradusi pie laiskuma un nevīžības. Jānis nespēj izturēt šādu bezcerību, viņam nav spēka dzīvot... (1)

Aijas mājas iekšskatu filmēšanai izvēlējās "Stemiķu" mājas, ārskatiem – "Mazbērziņus", filmēja arī "Bebros" un "Švītnieku" ābeļdārzā, kapsētas skatus – Raunā, bet fabriku – Līgatnē. Filmā arī redzama Apšu baznīca Ilzes ezera krastā, un vasarās netālu dzīvojusī kinozinātniece Maija Augstkalna atceras, ka par baznīcas jumta pārjumšanu Dailis Rožlapa (mākslinieks) piemaksājis no savas kabatas un pats arī rāpies uz jumta līdz ar vietējiem strādniekiem.

Mākslinieka darbā ar kinostudijas butaforu palīdzību tika īstenotas arī dažas viltības – piemēram, leduspuķes uz loga rūtīm, caur kurām Aija skatās uz Jāni, patiesībā veidotas, zināmā proporcijā sajaucot alu ar sāli un uzklājot uz stikla šo kokteili, kas pēc kāda laika kristalizējās. (2)

Apskates objekts iekļauts TAKĀ:Kino karte

Objekta iesniedzējs: Linda Grundmane, Monta Cielava, Signe Sproģe

Latvijas kultūrvides TAKAS kurators Vidzemes reģionā: Gunta Romanovska