Atbildes, kuras tu meklē
Ebreju piemiņas zīmes atklāšana
Geto Rīgā, Maskavas ielā

Kari un nemieri
Likumdošana un tiesības
Tautības un etniskās grupas


1941-1944

Holokausts Latvijā

Ebreju tautības cilvēku iznīcināšana nacistiskajā Vācijā un tās okupētajās teritorijās 2. pasaules kara laikā. Šim totālajam genocīdam pret ebrejiem pēckara gados Rietumos tika dots apzīmējums - holokausts. 2. pasaules kara laikā Eiropā tika iznīcināti ~ 6 milj. Ebreju, daudzās Austrumeiropas valstīs izveidotie geto kļuva par koncentrācijas nometnēm ebreju iznīcināšanai.

1941.g. rudenī tika izveidoti ebreju geto Rīgā (~ 30 tūkst. cilv.), Liepājā (~ 4,3 tūkst. cilv.) un Daugavpilī (~ 7 tūkst. cilv.). 1941.30.XI ebreji no Rīgas geto, kas atradās Maskavas (tag. Latgales) priekšpilsētā, tika aizvesti uz Rumbulu un tur nošauti. Pavisam Rumbulā, Šmerļa priedēs un citās vietās Latvijā bojā gājuši ~ 75 tūkst. Latvijas ebreju un ~ 20 tūkst. no citām Eiropas valstīm atvesto ebreju. Ebreju iznīcināšanā piedalījās arī SD latviešu palīgvienība "Zonderkomando Arājs" (tās k=ris V.Arājs kā kara noziedznieks 1979 notiesāts ar mūža ieslodzījumu).

Par spīti briesmām daudzi latvieši riskēja ar savām un tuvinieku dzīvībām un glāba iznīcībai nolemtos ebrejus. Visvairāk šai ziņā paveicis Rīgas strādnieks Ž.Lipke, viņš paslēpa un izglāba no nāves 57 ebrejus.

Izmantotā literatūra:

  1. Holokausts Latvijā// Latvijas vēstures institūta žurnāls. 1993, 1.

"Tildes Datorenciklopēdija Latvijas Vēsture" © Tilde, 1998-2012