Arhitektūra un dizainsFotoaparāts "Minox" Fotoaparāts "Minox" (1936-1937). Dizainers: Valters Caps. Ražotājs: VEF.
1937. gadā Valsts elektrotehniskajā fabrikā tapa pasaulē mazākā fotokamera. Pasaules tehnikas vēsturē tā iegājusi ne tikai kā mazākā, bet arī kā pilnīgi jaunas modifikācijas fotokamera ar vairāku principiāli jaunu tehnoloģisku ideju īstenojumu. Kamera ar izcilu dizainu, kas, iespējams, noteica turpmāko gadu desmitu rūpniecisko dizainu vispār.
1938. gada aprīlī tika rīkota preses konference, un laikraksti ziņoja par apvērsumu fotorūpniecībā. VEF "Minox" parādījās tirgū kā plaša patēriņa prece, tāpat kā kabatas spuldzītes vai gludekļi, ko ražoja fabrikā VEF. Fabrikas profils bija tik plašs, ka ne velti bija radies teiciens: VEF ražo visu: no adatas līdz lidmašīnai.
"Minox" kameras izmēri ir 17 x 27 x 80 mm, svars 125 g. Ar "Minox" filmu var izdarīt 50 fotouzņēmumus. Fotokamera bija pamatizgudrojums, bet komplektā ietilpa divi palielinātāji, filmu attīstīšanas trauks ar iespēju filmu ievietot, neejot aptumšotā laboratorijā, statīva galviņa, negatīvu caurlūkošanas lupa, adapters pastkaršu formāta fotogrāfiju izgatavošanai, gaismas ekspozīcijas noteicējs, aploksnes attīstīto filmu uzglabāšanai un reģistrācijai, speciāla kārbiņa divu "Minox" filmu ievietošanai. Tehnoloģiski eksperimentālajā cehā tapa pilnīgs VEF "Minox" komplekts, un katram no minētajiem priekšmetiem ir savs oriģināls dizains ar zīmolu "VEF MINOX RĪGA". Dubultkasete un teleskopiskais kameras darbības princips bija jaunums un tika patentēts 22 pasaules valstīs: Šveicē, Anglijā, Vācijā, ASV, kā arī Indijā, Dienvidāfrikā, Latvijā un citās valstīs. Laikā no 1937. līdz 1942. gadam tika saražots 17 000 kameru. Tā bija ļoti pieprasīta prece, fotokameru eksportēja uz visām attīstītajām pasaules valstīm. Katrai kamerai bija savs kārtas numurs un gravējums "MADE IN LATVIA". Kad Latviju 1940. gadā okupēja PSRS, fotokamerām slīpēja ārā "MADE IN LATVIA" un tā vietā iegravēja "MADE IN USSR". Tā kā padomju periods bija īss, kameru ar šādu gravējumu ir saglabājies ļoti maz; tās ir pasaules kolekcionāru pieprasītas. Padomju periodā visas brāķētās fotokameras tika atzītas par gana labām un laistas tirgū.
1941. gadā uz Sibīriju tika deportēti vairāki vadošie VEF darbinieki.
Pirms "Minox" VEF nebija ražojusi smalkmehānikas produkciju, tomēr direktors Teodors Vītols riskēja un ieviesa "Minox" ražošanā. Tādējādi VEF ir iegājusi pasaules fotokameru ražošanas vēsturē kā pirmā "Minox" izgatavotāja. Ne velti arī pēc vairāk nekā 70 gadiem par "Minox" raksta rakstus, sacer grāmatas, uzņem filmas. Visu pēckara padomju okupācijas laiku VEF vārds saistībā ar "Minox" nepazuda no pasaules grāmatu lappusēm, lai gan pašas Latvijas valsts vārds no pasaules kartes bija svītrots. Tā tika daudzināts neatkarīgās Latvijas - VEF - augstais tehnoloģiskais līmenis. "Minox" kameras izgudrotājs Valters Caps (1905, 2003) uzsvēra VEF inženieru un tehniķu īpašo nopelnu, kuri "Minox" kameru spēja ieviest ražošanā ļoti īsā laikā, astoņpadsmit mēnešos. Izgudrotājs mēdza teikt, ka "Minox" ir fotokamera, kuru nekad nevar aizmirst mājās.
Valters Caps dzimis Rīgā 1905. gada 3. septembrī tirgotāju ģimenē. Ideja par fotokameru tapa Tallinā, kur tobrīd dzīvoja viņa ģimene. Igaunijā nebija tik augsti attīstītas ražotnes, arī Vācija neizrādīja interesi, tādējādi VEF bija vienīgā, kas spēja pievērsties "Minox" ražošanai. Visas detaļas izgatavoja uz vietas, no Vācijas ieveda tikai optiskos stiklus un filmas. Objektīva lēcas slīpēja un arī filmas fasēja VEF.
Valteram Capam Latvijas Zinātņu akadēmija 2001. gadā piešķīra goda doktora nosaukumu, ir nodibināta Valtera Capa balva.
VEF "Minox" kā Latvijas zīmols ir nepārspēts tehnoloģiskajā un dizaina izpildījumā. Visu Vācijā ražoto "Minox" kameru dizains ir tikai tā modifikācijas.
Pēteris Korsaks
© Tilde, 2011