Atbildes, kuras tu meklē
Rīgas padomju laika karogs
Rīgas karogi. 17.gs.

Kultūra
Pilsētas un novadi


13.-20.gs.

Rīgas karogs

Rīgas karogs vēstures avotos pirmoreiz minēts 1232 ("vexillum civitatis Rigensis"). Tā krāsa un forma nav zināma. Pēc Rīgas iesaistīšanās Hanzā (1282) un Hamburgas tiesību iegūšanas tika noteikts, ka Rīgas kuģu karogā jābūt baltam krustam. Karoga forma un krāsa nav norādīta. 14.gs. sākumā Rīgas kuģiem tika noteikts melns karogs ar baltu krustu, domājams, taisnstūra forma ar ķīļveida iegriezumu, kādus praksē visbiežāk lietoja; varēja būt arī trīsstūra forma.

Pēc 1582 Rīgas tirdzniecības kuģu karogs bijis balts ar sarkanu pilsētas ģerboni. 17.gs. vidū Rīga ieguva jaunu tirdzniecības kuģu karogu - zilu ar dzeltenu krustu, krusta centrā uz sarkana laukuma 2 sakrustotas atslēgas. Šāds karogs lietots vēl līdz 1860, kaut arī 1673.g. Rīgas statūtos apstiprināts jauns Rīgas kuģu karogs - zils ar baltu uz pusēm taisnstūra formā.

1917 Rīgai tika apstiprināts jauns karogs - zils, sarkans un balts vienādās daļās.

1920-1930 Rīgai tika atjaunots zilibaltais karogs. Šo karogu papildināja Rīgas ģerbonis karoga centrā: oficiāli šo karogu apstiprināja 1937 un tas pastāvēja līdz 1940.

Latvijas PSR gados Rīgai apstiprinātais karogs bija sarkans taisnstūris, kura vienā pusē atradās Ļeņina portrets ar lauru zaru un uzrakstu "Visu zemju proletārieši, savienojieties!", bet otrā pusē - LPSR gerbonis un uzraksts "Rīgas pilsēta" latviešu un krievu valodā. Karogu papildināja dzeltenas bārkstis un Ļeņina ordeņa lente.

Pēc Latvijas Republikas neatkarības atgūšanas tika atjaunots arī pilsētas vēsturiskais karogs. 1995.g. Nolikumā par Rīgas simboliku noteikts, ka "Rīgas karogs ir taisnstūra audums ar divām vienāda platuma horizontālām joslām: augšējā josla ir gaišzilā, apakšējā josla - baltā krāsā. Karoga vidū abās pusēs attēlots Rīgas lielais ģerbonis, kura augstums ir 2/5 no karoga platuma. Karoga izmēri - 1(2m un 1,5(3."

"Tildes Datorenciklopēdija Latvijas Vēsture" © Tilde, 1998-2012