Atbildes, kuras tu meklē
Rīgas pils
"Nameise rex Semigallorum"
Uzvaras kolonna pie Rīgas pils
Rīgas pils griestu gleznojums
Rīgas pils vārti
Rīgas pils viesību zāle
Rīgas pils 1515. gadā
Rīgas pils no Daugavas puses 176[7]

Kultūra
Pilsētas un novadi
Kari un nemieri


14-21.gs.

Rīgas pils

Sagrautās Baltās akmens pils vietā rīdzinieki bija spiesti Livonijas ordenim celt (1330-1354, būvmeistars D.Kreige) jaunu pili. Tās celtniecībai izvēlējās vietu pilsētas ZR stūrī pie Daugavas. Jaunā pils bija 3 stāvu cietokšņveida celtne (t.s. konventa ēkas tips) ar iekšējo pagalmu un 4 torņiem. Līdz 1480 (ar nelieliem pārtraukumiem) tā kļuva par ordeņa mestra rezidenci. Pēc Rīgas pilsētas un ordeņa attiecību straujas pasliktināšanās, no 1480 mestra rezidence tika pārcelta uz Cēsu pili. 1484.g. rīdzinieki Rīgas pili ieņēma un nopostīja. Tomēr drīz to nācās atjaunot. Atjaunošanas darbu laikā (1491-1515) tika pārveidoti 2 torņi, iekštelpas pārsedza ar zvaigžņu un šūnu velvēm, virs vārtiem izveidoja ordeņa aizbildnes Sv.Marijas un ordeņa mestra Pletenberga fon Valtera skulpturālos ciļņus. 1785-1787 pilij piebūvēja jaunu korpusu t.s. priekšpili - 3 stāvu ēku Rīgas guberņas iestāžu vajadzībām (arhit. P.J.Boks). 1818 priekšpilī izbūvēja reprezentācijas telpas Vidzemes ģenerālgubernatoram (t.sk. Balto zāli). 1938 priekšpils telpas tika pārbūvētas un iekārtotas (arhit. E.Laube) Latvijas Valsts prezidenta vajadzībām (t.sk. Sarkanā zēle). Kopš 1995 atjaunotās valdības reprezentācijas telpas atkal izmanto Latvijas Valsts prezidents. Pārējās pils telpās atrodas muzeji un citas kultūras iestādes.

Kopš 1993.g. nogales, kad sākās pils restaurācija, remontā un interjera izveidošanā divu gadu laikā tika ieguldīti apmēram 3,3 milj. latu.

Valsts prezidenta kabinets izveidots 1939. gadā, apvienojot divas prezidenta dzīvokļa istabas. Kabinetā pēc iespējas saglabāts un rekonstruēts 1939.g. interjers.

Sienu apakšdaļu klāj restaurēti koka paneļi. Apgaismojums - divas barokālas stikla lustras, kuras 1939. g. pēc Kurzemes 17.gs. baznīcu lustru paraugiem speciāli Valsts prezidenta telpām darinājuši Iļģuciema stikla fabrikas meistari. Astoņi patinēti sienas lukturi atdarināti pēc E.Laubes metiem. Mēbeles - no pirmskara Latvijas saglabājies ozolkoka apspriežu galds un krēsli. Pārējās mēbeles darinātas pēc saglabājušos mēbeļu parauga nacionālā romantisma stilā. Pie kabineta sienām –izcilu latviešu gleznotāju darbi: V.Purvīša divas ainavas "Ziema" un "Pavasaris", U.Skulmes un L.Svempa "Ziedi".

"Tildes Datorenciklopēdija Latvijas Vēsture" © Tilde, 1998-2012