Atbildes, kuras tu meklē
Brigadere Anna
A. Brigaderes memoriālais muzejs "Sprīdīši" Tērvetē

Anna Brigadere

(1861-1933)

Latviešu rakstniece, dramaturģe un dzejniece.

Zenta Mauriņa Annu Brigaderi raksturo ar pieciem „S": „Skaidra, skarba, stipra, spītīga, strādīga." Bet pati A. Brigadere teikusi: "Pētījiet manus darbus, bet ne manu dzīvi; pirmā vietā stāv mans darbs, bet ne mana dzīve."

Anna Brigadere dzimusi 1861. gada 1. oktobrī Zemgalē Kalnamuižas pagastā Baļļos. Viņas bērnība ir pagājusi Tērvetē - vienā no skaistākajiem Latvijas novadiem. Rakstnieces tēvs visu mūžu bijis kalps pie saimniekiem. Skolā A. Brigadere gājusi tikai dažus gadus. Sākumā viņa mācījās Kalnamuižas pagastskolā, vēlāk Auces skolā (1871-1875). Pēc tēva nāves (1874) Anna kopā ar māti pārcēlās dzīvot uz Jelgavu pie māsa Līzes. Jau 13 gadu vecumā Brigadere pati sāka sev pelnīt maizi. Jelgavā viņa palīdzēja māsai šuvējas darbā. Vēlāk kopā ar māsas ģimeni pārcēlās uz Ventspili, ap 1880. gadu - uz Rīgu, kur strādāja brāļa Jāņa veikalā par pārdevēju.

No 1882. gada rudens Anna Brigadere dzīvoja Maskavā, strādāja par audzinātāju vācu fabrikanta ģimenē, vēlāk par mājskolotāja Jaroslavļā. Atgriezusies Rīgā, A. Brigadere pabeidza Reinšes augstākās meiteņu skolas viengadīgos pedagoģiskos kursus, ieguva mājskolotājas tiesības un strādāja par mājskolotāju vācu ģimenēs Rīgā (1885-1897). Pirmo stāstu "Slimnīca" A. Brigadiere sacerēja ap 1893. gadu. 1897. gadā publicēta A. Brigaderes pirmā grāmata - stāsts "Vecā Karlīne". 1903. gada oktobrī Rīgas Latviešu teātra direktors Jēkabs Āriņš - Duburs lūdza rakstnieci pārtulkot kādu bērnu lugu. A. Brigadere, nevarēdama atrast neko piemērotu, trīs diennakšu laika sacerēja pasaku lugu "Sprīdītis". Lugas pirmizrāde notika 1903. gada 26. decembrī Rīgas Latviešu teātrī. Izrādei bija panākumi, tā kļuva ļoti populāra, turklāt ar šo darbu īsti aizsākās gan pasaku lugas žanrs latviešu literatūrā. A. Brigaderes sarakstījusi arī pasaku lugas "Princese Gundega un karalis Brusubārda", "Maija un Paija", "Lolitas brīnumputns". 1906.-1907. gadā A. Brigadere strādāja par latviešu valodas skolotāju E. Šubes sieviešu proģimnāzijā. 1915. gadā rakstniece devās bēgļu gaitās un līdz 1917. gadam dzīvoja Maskavā, tad atgriezās Rīgā un strādāja par almanaha "Daugavas gada grāmata" redaktori. 25 gadu literārās darbības jubilejā (1922) valsts rakstniecei uzdāvināja mājas Tērvetē, kuras viņa nosauca par "Sprīdīšiem".

Mūža noslēgumā nāca klajā A. Brigaderes lielākais un skaistākais darbs - jaunības triloģija "Dievs, daba, darbs" (1926), "Skarbos vējos" (1930), "Akmens sprostā" (1933). Triloģijas sižeta pamatā ir Brigaderes bērnības un agrās jaunības pārdzīvojumi. Galvenais tēls ir mazā Annele, kura triloģijā darbojas no četru līdz sešpadsmit gadu vecumam.

Anna Brigadere mirusi 1933. gada 25. jūnijā

Skatīt arī Brigadere Anna