Atbildes, kuras tu meklē

Rokraksta diena


Kādēļ tieši rokraksts ir tik būtisks cilvēka unikalitātes veidotājs un atspoguļotājs?

Krustvārdu mīkla



Rokraksti
dara pilnīgi visu to pašu,
ko dzīvais un nedzīvais.
Ir rokraksti — cementi.
Uz papīra izziežas, sastingst.
Un pati lielākā banalitāte
pārmonumentējas.
Ir rokraksti — ornamenti.
Viss, ko nu nesaaust tepiķī, —
pārtepiķojas.
Ir rokraksti — rādītājpirksti,
pat ķecerības un blēņas
pārtaisa baušļos un instrukcijās.
Es negribot ņemu tos
«tev būs», «tev nebūs», «saskaņā ar»
un kļūstu nekas.
Ir lidojošs rokraksts —
pat adreses burti kā svīres.
Un tev sāk pie lāpstiņām kutēt,
bet iekšēji tu sen jau lido.
Kad es stiegu zemē,
es lūdzu tai meitenei —
uzraksti man manu adresi.
Kad man nav cilvēku
viņu visvajadzēšanas reizē —
es metos rokrakstu sabiedrībā.
/Ojārs Vācietis/

23. janvāris — Rokraksta diena

Rakstīt = eksistēt?


Rokraksta veidošanās un rakstīšana ir process, kurā ir iesaistīts viss cilvēka ķermenis. Pēc skolas gaitu beigām ar roku rakstām maz, un mūsdienās vārds "rakstīt" aizvien vairāk asociējas ar datora vai mobilā tālruņa klaviatūru. Rakstīt ar tastatūras palīdzību ir vienkāršāk, jo, rakstot ar roku, ir nepieciešama daudz niansētāka kustību koordinācija, kas apvieno kustību kontroli, sajūtas un domāšanu.

Rokraksts ir individuāls, unikāls smadzeņu raksts. Pēc rokraksta iespējams noteikt ne vien personības iezīmes un temperamentu, talantus un profesionālās spējas, bet arī emocionālo stāvokli rakstīšanas brīdī un pat slimības. Rokrakstu ekspertīze ir viena no senākajām ekspertīzēm kriminālistikā.

Daži pētnieki uzskata, ka dramaturgs Viljams Šekspīrs nemaz neesot dzīvojis, jo nav atrasts neviens viņa lugas manuskripts ar autora parakstu. Rodas retorisks jautājums - vai arī tehnoloģiju laikmeta cilvēki (tas ir, mēs) arī vispār eksistējam?

Iepazīsti latviešu autoru rokrakstus!

Rainis

Raiņa rokraksts atbilst stereotipam, ka romantiski poētiskā tipa dzejnieka personību atspoguļo ass, neierobežots, brīvu līniju veidots, gandrīz nesalasāms rokraksts. Rainis arī apzināti interesējies par rokrakstu kā cilvēka dziļākās būtības izteicējveidu.

Aleksandrs Čaks

Ir arī spilgtas nesaderības starp gaidāmo un esošo rokrakstu, kā Čaka gadījumā. Čaks dzejā veido pašpuikas, ierasto robežu lauzēja tēlu, pats dzīvē būdams līdz pedantismam kārtīgs (arī rokrakstā). Dzejnieks nelieto rakstāmmašīnu, dāvina rakstītos darbus draugiem.

Andrejs Upīts

No pat pirmā laika es biju nemierā ar savu rokrakstu. Kā arī es nenopūlējos, mans raksts iznāca stāvi stūrains un es ne par ko nevarēju tikt pie sava ideāla - smukā, apaļā, ar veiklām šņīpām, uzsvariem un ovāliem līkumiem, kādus biju redzējis kaut kur uz bībeles vāka. /A.Upīts/

Kārlis Skalbe

Skalbes pasakām līdzvērtīgu latviešu literatūrā nav. Ilgonis Bērsons: "Interesanti, ka ļoti grūti salasīt Kārļa Skalbes rokrakstu. Viņš to nemitīgi maina! Ja nemainītu, varētu iemanīties to izlasīt, bet te burti uz vienu pusi, te uz otru pusi. Reizēm jāsāk pat domāt, vai tas vispār ir Skalbe!"

Vai vari izburtot un atpazīt šos rokrakstus? 1935. gads