Atbildes, kuras tu meklē

Latviešu un 20. gadsimta ārzemju mūzikas literatūras tēmas

Mūzikas literatūras konspektprogramma, kurā esam apvienojuši divus krājumus — Latviešu mūzikas literatūras un 20. gadsimta ārzemju mūzikas literatūras tēmas —, pirmām kārtām domāta kā palīgmateriāls skolēniem, kuri apgūst mūziku dažāda līmeņa mācību iestādēs. Tā nepretendē uz visaptverošu mūzikas vēstures iztirzājumu. Autori un skaņdarbi ir atlasīti saskaņā ar Latvijas Mūzikas akadēmijas iestājeksāmenu prasībām. To varētu saukt par minimālo programmu, kas apgūstama mūzikas skolās.

Par šī konspektīvā materiāla tapšanu vislielākā pateicība tās sastādītājai Anitai Miķelsonei, LMA mācībspēkiem Ilmai Grauzdiņai, Jānim Torgānam, Oļģertam Grāvītim, Lolitai Fūrmanei, Andrim Vecumniekam, kā arī Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolai, Valsts kultūrkapitāla fondam, izdevniecībai Musica Baltica un sabiedrībai TILDE par izdevuma publicēšanu digitālā formātā.

Latvijas mūzikas kopainu bagātina daudzi šeit neminēti autori un sacerējumi, to skaitā Romualda Jermaka, Georga Pelēča, Riharda Dubras un Imanta Ramiņa skaņdarbi, Andra Dzenīša un Jāņa Petraškeviča novatoriskie meklējumi, bet tie paliek nākamo latviešu mūzikai veltīto izdevumu ziņā.

Vietnē Letonika publicētajā audiokatalogā visi minētās tematikas šķirkļi ir sakārtoti pēc alfabēta, un šis saraksts vienmēr ir pieejams loga kreisajā pusē. Audiokataloga sarakstā vienlaikus tiek parādīti visi ieraksti. Noklikšķinot uz audioieraksta nosaukuma, tas tiek parādīts pa labi no šķirkļu saraksta.

Latviešu mūzika

Latviešu profesionālās mūzikas pamatlicēji – pirmās atmodas perioda ievērojamākie darbinieki.
Latviešu mūzikas klasiķi – 19. gadsimtā dzimušie komponisti.
20. gadsimta sākumā dzimušie latviešu komponisti – Jāzepa Vītola audzēkņi Latvijas konservatorijā.
Latviešu komponisti 20. gadsimta otrajā pusē.
Latviešu komponisti ārzemēs.

Ārzemju mūzikā

Džakomo Pučīni, Gustavs Mālers, Rihards Štrauss, Žans Sibēliuss, Aleksandrs Skrjabins, Bēla Bartoks, Igors Stravinskis, Albans Bergs, Sergejs Prokofjevs, Artūrs Onegērs, Fransis Pulenks, Dmitrijs Šostakovičs, Vitolds Ļutoslavskis. Franču komponistu grupa Sešinieks. Ekspresionisms. Jaunā Vīnes skola.